CNNTURK'ÜN EVRİM YANILGILARI

 

"Maymun-Adamlar"ın İçyüzü

"İnsanın Evrimi" (Walking With Cavemen) belgeselinin en dikkat çekici yönü, izleyici üzerinde "evrim vardır" etkisi oluşturmak için maymun-adam kostümleri giydirilmiş aktörlerin varlığıdır. Belgeselin neredeyse tümünde farklı türlere ait hayal ürünü "maymun-adamlar"ın bedenleri, dahası bunların sosyal yaşamları hatta duyguları ve hırsları izleyiciye tarihsel bir film havasında aktarılmaktadır.

Oysa gerçekten böyle canlıların var olduğuna dair elde somut tek bir tane bile bilimsel kanıt yoktur! Nitekim belgesel de, bilimsel kanıtlardan değil, evrim teorisinin varsayımlarından yola çıkılarak hazırlanmıştır. Bunu şöyle izah edebiliriz:

1) Belgeselde canlandırılan Australopithecus afarensis (Lucy), Homo habilis, Paranthropus boisei, Homo rudolfensis, Homo erectus, Homo heidelbergensis gibi sınıflamalara ait fosil kalıntıları, çok az sayıda ve belirsizdir. Örneğin Homo habilis'e ait fosil kalıntıları, birkaç kafatası parçası ve birkaç iskelet kemiğinden ibarettir. Bunlardan yola çıkılarak bir canlının nasıl bir yaşam sürdüğü, ne gibi işlerle uğraştığı, ne tür aletler kullandığı, neler yediği gibi detayların belirlenmesi mümkün değildir. Ünlü Nature dergisinin editörü Henry Gee'nin 2001 yılındaki bir makalesinde belirttiği gibi, "insanın evrimsel tarihi ile ilgili fosil kanıtları dağınıktır ve birbirinden çok farklı yorumların malzemesi olabilirler."3 Nitekim, CNNTurk'te yayınlanacak olan Walking With Cavemen belgeselinde de, sadece Darwinizm'in önkabullerine uyan yorumlar yapılmış, evrimci yorumlara uymayan ancak çok açık olan bilimsel gerçekler izleyicilerden gizlenmiştir.

2) İnsanın kökeni hakkındaki fosil kayıtları başta da belirttiğimiz gibi çok zayıftır, birkaç kemik parçası Walking With Cavemen belgeselinde tasvir edilen "maymun-adam" portrelerini destekleyemez. Söz konusu fosiller sadece kemik parçalarıdır ve kemik parçalarına bakılarak bir canlının derisinin kıllı olup olmadığı; burnunun, gözlerinin, dudaklarının veya kulaklarının şekli hakkında bir karara varılamaz. Walking With Cavemen belgeselinde, tespit edilmesi mümkün olmayan söz konusu "yumuşak dokular", tamamen keyfi bir biçimde Darwinizm'in önkabullerine göre şekillendirilmiştir.

3) Walking With Cavemen belgeselinde gösterilen "sosyal" sahneler ise tamamen hayal ürünüdür. Elbette hiç kimse 5 milyon yıl önce yaşamış bir maymun türünün içindeki bireylerin kavgaları, hırsları, aile yaşamı hakkında hiçbir şey bilemez. Belgeselde bunlara büyük ağırlık verilmiş, kimi zaman izleyiciyi duygusal olarak etkilemeyi amaçlayan "dramatik" sahneler bile canlandırılmış, bu hayali sahnelerle "maymun-adamlar" efsanesinin izleyicinin zihnine kazınması hedeflenmiştir.

Bu genel uyarılardan sonra, Walking With Cavemen belgeselini akışına uygun olarak inceleyelim ve bu programın gerçekte bir belgesel değil, bir propaganda filmi olduğuna birlikte tanık olalım.  

 

     

 


Notlar :
3-Gee, H., "Return to the planet of the apes," Nature, 412:131–132 (July 12, 2001)
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu site Harun Yahya'nın eserlerinden faydalanılarak hazırlanmıştır.