CNNTURK'ÜN EVRİM YANILGILARI

 

BİRİNCİ BÖLÜM: İNSANLAŞTIRILMAK İSTENEN MAYMUNLAR

Lucy Efsanesi Hakkındaki Propaganda ve Gerçekler

Walking With Cavemen belgeseli, Darwinistler açısından son 30 yılın en gözde fosillerinden biri olan Lucy'i ele alarak başlamaktadır. Belgeselde Australopithecus afarensis türüne ait bir birey olan Lucy ve ait olduğu türe ait pek çok hayali "kıllı maymun-adam" canlandırılmakta ve bunların insanın ilk atası oldukları ileri sürülmektedir.
CNNTürk'ün yayınladığı belgeselde Australopithecus "insanın ilk atası" gibi gösterilse de, bilimsel bulgular bu türün insanla hiç bir benzerliği olmayan, soyu tükenmiş bir maymun olduğunu kanıtlamaktadır.

Oysa; hem Lucy hakkındaki bu iddia onyıllardır evrimciler arasında bile tartışma konusudur hem de son birkaç yıl içinde elde edilen yeni bulgular Lucy efsanesine büyük bir darbe vurmuştur.

Lucy hakkındaki bu gerçekleri daha önce de defalarca açıklamıştık. Kısaca tekrar özetleyelim: Sözü edilen canlı; iskeleti, beyin hacmi, kafatası yapısı gibi kriterler açısından günümüz şempanzelerine çok benzeyen soyu tükenmiş bir maymun türüdür. Evrimcilerin bu tür ile insan arasında bağlantı kurmaya çalışmasının tek dayanağı, Lucy'nin biz insanlar gibi dik yürüdüğü iddiasıdır. Oysa bu iddianın gerçek olmadığını gösteren önemli kanıtlar vardır:

1) Lucy, 1974 yılında bulunduktan hemen sonra iki ayaklı ilan edilmesine rağmen o yıllarda bu fosili inceleyen dünyaca ünlü iki evrimci anatomist, Solly Zuckerman ve Charles Oxnard, bu iddiayı reddetmiş ve canlının yürüyüşünün insanlarınkine benzemediğini vurgulamışlardır. O zamandan bu yana Zuckerman ve Oxnard'ın itirazı önemini korumaktadır.

2) Yeni bulgular Zuckerman ve Oxnard'ın görüşünü doğrular niteliktedir. Australopithecus'un pelvis kemiği üzerinde 2000 yılında yapılan son inceleme, kemiğin insanlarınkinden çok daha farklı olduğunu ve insan benzeri bir yürüyüş modeline sahip olmadığını göstermektedir.4

3) Aynı yıl Lucy'nin önkolları üzerinde yapılan bir inceleme, canlının ellerinin klasik bir "knuckle-walker" anatomisinde olduğunu göstermiştir.5 "Parmak boğumu yürüyücüsü" anlamına gelen bu ifade, yürürken ellerinin boğumlarının da üzerine basan, yani aslında dört ayaklı yürüyen maymunların hareket şeklini tanımlar.

4) Lucy'nin ve tüm Australopithecus türü maymunların iç kulak kanallarındaki denge sistemi üzerinde yapılan inceleme, bu canlıların insanlar gibi dik yürümeye elverişli bir denge sistemine sahip olmadıklarını kanıtlamıştır.6

Kısacası, Lucy'nin (A. afarensis) veya diğer Australopithecus türlerinin insanlar gibi dik yürüdükleri tezi kanıtlardan yoksundur. BBC bile, her ne kadar Walking With Cavemen belgeselinde bu konuyu ispatlanmış bir gerçek gibi sunsa da, belgeselle ilgili internet sitesinde, bu konuda evrimci uzmanlar arasında bile anlaşmazlık olduğunu belirtmektedir.7 Yine aynı sitede kabul edilen bir gerçek, Lucy'nin yürüme şeklinin günümüz orangutanların yürüyüşüne çok benzediğini ortaya çıkaran bulgulardır.

Yani Lucy'nin dik yürüdüğü iddiası, evrimci bir spekülasyondan, zorlama bir yorumdan başka bir şey değildir.

"Dik yürüme" iddiası dışında da, zaten bu canlıları bildiğimiz maymunlardan ayıran hiçbir şey yoktur.

Dolayısıyla bu canlılar sadece soyu tükenmiş bir maymun türüne aittirler. Onları "insanın atası" olarak tanımlamak, bilimsel değil, tamamen ideolojik bir tercihtir.


     

 

Notlar :
4-Marchal, F., "A New Morphometric Analysis of the Hominid Pelvic Bone," Journal of Human Evolution, 38:347-365 (2000)
5-Collard, M., Aiello, L. C., “From forelimbs to two legs,” Nature, 404:339-340 (March 23, 2000)
6-Spoor, F., Wood, B., Zonneveld, F., "Implications of early hominid labyrinthine morphology for evolution of human bipedal locomotion," Nature, 369:645-648 (June 23, 1994)
7-http://www.bbc.co.uk/science/cavemen/chronology/
contentpage1.shtml

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu site Harun Yahya'nın eserlerinden faydalanılarak hazırlanmıştır.