CNNTURK'ÜN EVRİM YANILGILARI

 

İKİNCİ BÖLÜM: MAYMUNLAŞTIRILMAK İSTENEN İNSANLAR

Aniden Ortaya Çıkan İnsanlar

CNNTurk belgeselinde Homo ergaster ve Homo erectus insanlarına yapılan makyaj ve sosyal yaşam tasvirleri, yarı-maymun mağara adamları izlenimi vermektedir. Oysa kanıtlar, bu insanları "ilkel" saymak için hiç bir neden olmadığını göstermekte.

CNNTurk'ün "İnsanın Evrimi" adıyla yayınladığı Walking With Cavemen belgeselinin ikinci bölümünü izlemeye başladığınızda, bir önceki hayali maymun-adam tasvirlerinden oldukça farklı tiplemelerle karşılaşırsınız. Artık ekranda tüm vücudu kıllarla kaplı, maymunsu çığlıklar atan şempanze-goril versiyonları değil, dimdik yürüyen, vücutları kıllarla kaplı olmayan, iskeletleri bizden farksız insanlar vardır.
Bunun nedeni, "insanın evrimi" denen hikayeye dahil edilen fosil kayıtlarında, ilk insanların insanlara özgü yapılarıyla aniden ortaya çıkmasıdır. Walking With Cavemen yapımcıları bile, bu gerçeği fazla gizleyememiştir. (Gizlemek için yaptıkları birkaç "maymunlaştırma" rötuşunun neden geçersiz olduğunu az sonra inceleyeceğiz.)

İkinci bölümün başında ekranda gördüğünüz geyik avcısı insanlar, bilim adamlarının Homo ergaster sınıflamasına dahil ettiği insanlardır. Homo ergaster çoğunlukla Homo erectus'la aynı tür olarak kabul edilir; birbirlerine çok benzerler. Dikkat çekici olan, fosil kayıtlarında ortaya çıkan ilk insanlar olan bu kategorilerin, kendilerinden önce gelen sözde "insanımsılardan" (yani Australopithecus türleri ve H. habilis, H. rudolfensis gibi gerçekte Australopithecus olan zorlama "homo"lardan) çok farklı olmalarıdır. Evrimci araştırmacı Hawks ve ekibi, Journal of Molecular Biology and Evolution dergisinde yayınlanan 2000 tarihli makalelerinde kendileri açısından şaşırtıcı olan bu durumu şöyle özetler:

"Biz de, diğer pek çok (uzman) gibi anatomik kanıtların yorumundan şu sonuca varıyoruz: Erken H. sapiens'ler (H. erectus ve H. ergaster'in), kendilerinden önce gelen veya onlarla eşzamanlı olan Australopithecuslardan hem iskeletleri hem de davranışları açısından neredeyse her yönden çok farklıydılar."15

 

     

 


Notlar :
15-Hawks, J., Hunley, K., Sang-Hee, L., Wolpoff, M., "Population Bottlenecks and Pleistocene Evolution," Journal of Molecular Biology and Evolution, 17(1):2-22 (January, 2000)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu site Harun Yahya'nın eserlerinden faydalanılarak hazırlanmıştır.